Gitara jest prawdopodobnie najpopularniejszym instrumentem. Wybieramy ją z wielu powodów, takich jak brzmienie, mobilność, dzięki której możemy z gitarą iść gdzie tylko zechcemy, poza tym samo posiadanie gitary w magiczny sposób zwiększa zainteresowanie naszą osobą wśród innych. Gitara jest bardzo znana, ale posiada specyficzne cechy o których wiedzą głównie te osoby, które na niej grają. Jedna z takich cech sprawia, że gitara jest w pewnym stopniu podobna do pianina i to nie tylko ze względu na obecność strun. Otóż na tym instrumencie można grać kilka partii jednocześnie, oznacza to, że możemy stać się jednoosobową orkiestrą. Taka technika gry nazywa się fingerstyle i jest stosowana zarówno na gitarze klasycznej, elektrycznej jak i akustycznej, jednak to ten ostatni rodzaj gitar cieszy się największą popularnością wśród muzyków używających techniki fingerstyle. Wpływ na to zainteresowanie gitarami akustycznymi bierze się stąd, że ten instrument posiada bardzo czyste brzmienie, co jest bardzo pożądane.
Gitara akustyczna to jednak nie tylko fingerstyle, ale także gra akordowa i gra solowa, lecz niezależnie od tego w jaki sposób zamierzamy grać, zawsze będzie nam zależało na tym, by nasza gitara posiadała piękne, głębokie i czyste brzmienie. Wielu muzyków posiada zachwycające brzmienie, ale czy musimy posiadać kosztowny instrument aby zabrzmieć dobrze? Na szczęście nie, ponieważ na naszym rynku nie brakuje znakomitych gitar za rozsądną cenę.

Która gitara będzie odpowiednia?

Bardzo ważna jest kwestia wyboru pierwszego instrumentu, bo z czasem gdy nauczymy się na nim grać, będziemy wiedzieli jakiego brzmienia potrzebujemy, więc wybór następnych gitar będzie znacznie łatwiejszy. Bardzo ważnym jest by wiedzieć czym kierować się podczas wyboru pierwszej gitary akustycznej, ponieważ zły instrument może nas zniechęcić do nauki. Na szczęście jest wiele marek, które produkują bardzo dobre instrumenty zarówno dla zaawansowanych muzyków jak i początkujących. Unikajmy firm takich jak Sounder, Sky Way i innych gitar za bardzo niską cnę, które opisywane są samymi pozytywnymi epitetami i do których dołącza się tonę gratisów. Chcąc dostać naprawdę dobrą gitarę akustyczną warto celować w marki takie jak Fender, Epiphone, Lag, Yamaha, Marris czy Alvarez. Wspomniany wcześniej Lag produkuje doskonałe instrumenty, także te dla początkujących. Najczęściej wybieranym modelem z tej niższej półki cenowej jest gitara Lag T66, którą można spotkać także z oznaczeniem T66D, gdzie litera „D” oznacza dreadnought, czyli kształt instrumentu. Jeżeli nazwa gitary kończy się oznaczeniem „DCE” oznacza to najczęściej, że jest to gitara elektro akustyczna, czyli akustyczna z możliwością dodatkowego nagłośnienia za pomocą specjalnego, akustycznego wzmacniacza, ale to już materiał na osobny artykuł.

Podsumowanie

Jak już wiemy, nie musimy wydawać całej pensji na dobry instrument. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze ogranie instrumentu w sklepie, a jeżeli nie wiemy na co zwracać uwagę to weźmy ze sobą kogoś bardziej doświadczonego w tematyce gitar. Nie chodzi o to, że sprzedawca może nas oszukać, bo sprzedawcy będzie zależało by klient był zadowolony i wrócił do niego, jednak z kimś doświadczonym przy boku łatwiej będzie wybrać instrument, który będzie lepiej dopasowany do nas pod względem brzmieniowym i wygody gry.