Gitara akustyczna to instrument o wspaniałym i bardzo charakterystycznym brzmieniu, co do tego nie ma wątpliwości. Wpływ na jej brzmienie ma rodzaj drewna, konstrukcja, założone struny czy sposób gry, dlatego pomimo tego, że gitary akustyczne wyglądają bardzo podobnie, potrafią brzmieć bardzo różnie. Wybór pierwszej gitary akustycznej nie jest łatwy, a co jeśli marzy nam się gitara z możliwością nagłośnienia a zależy nam na akustycznym brzmieniu? Gitarę akustyczną można bez problemu nagłośnić i są na to różne sposoby. Można podstawić do niej mikrofon, można dokupić do niej specjalny przetwornik albo kupić od razu gitarę elektro – akustyczną.

Jak wybrać gitarę elektro – akustyczną?

Zanim wybierzemy się do sklepu, warto wiedzieć czym powinniśmy się kierować przy zakupie takiego instrumentu. Bardzo ważnym aspektem jest drewno, jego rodzaj i gatunek. Każdy gatunek drewna charakteryzuje się innymi aspektami akustycznymi. Mahoń brzmi ciepło i posiada sporą dawkę średnich tonów, świerk brzmi jasno i bardzo czysto, klon również brzmi jasno, ale ma więcej wysokich tonów niż świerk, wymieniać można bez końca, ponieważ jest wiele różnych gatunków drewna, dlatego najlepiej jest ograć gitarę osobiście zanim ją kupimy, bo to najlepszy sposób na to by sprawdzić czy odpowiada nam brzmienie i wygoda gry.
Jeśli mowa o drewnie to pozostaje jeszcze kwestia sklejki i litego drewna. Lite drewno posiada lepsze możliwości akustyczne, dlatego sugeruje się by wybierać gitary elektro – akustyczne z litym topem jeśli szukamy gitary do nauki.
Drewno to jedno, ale gitara elektro – akustyczna posiada także elektronikę, która pozwala na nagłośnienie instrumentu, zmianę korekcji tonów niskich, średnich i wysokich oraz nastrojenie, poprzez często wbudowany stroik. Chcąc być w posiadaniu dobrej gitary elektro – akustycznej, musimy liczyć się z tym, że jej koszt będzie wyższy od zwykłego akustyka, ponieważ dobre drewno i wykonanie ma swoją cenę, a w grę wchodzi jeszcze elektronika. Koszt stosunkowo dobrej elektroniki jest zależy od producenta, ale zazwyczaj są to okolice 400-500 złotych. Warto wybierać gitary z elektroniką marek takich jak Fishman czy L.R.Baggs, ale niektórzy producenci gitar akustycznych posiadają też swoją własną elektronikę, na szczególne uznanie zasługuje elektronika firm takich jak Lag czy Alvarez. Łącząc wysoką jakość drewna z litym topem i dobrą elektroniką, możemy znaleźć wiele wspaniale brzmiących instrumentów, a tym, który zdobywa mnóstwo pochwał w wielu recenzjach jest model Lag T80DCE.

Podsumowanie

Przed zakupem gitary elektro – akustycznej powinniśmy się zastanowić, czy taki instrument jest nam rzeczywiście niezbędny. Jeśli tak, to nie kupujmy bardzo tanich modeli, ponieważ to zwiększa ryzyko słabej jakościowo elektroniki, a to oczywiście pozwoli na nagłośnienie gitary, ale jakość takiego brzmienie może pozostawiać wiele do życzenia. Nagłośnić gitarę elektro – akustyczną możemy za pomocą zwykłego wzmacniacza, ale najlepszą jakość brzmienia oferują specjalnie zaprojektowane wzmacniacze akustyczne, takie jak na przykład niedrogi Fender Acoustasonic 15.