Większość gitarzystów, którym zależy na pięknym, czystym brzmieniu, wybiera instrumenty akustyczne. Owszem, na gitarze elektrycznej również można osiągnąć czyste brzmienie, już Chet Atkins udowadniał, że gitara elektryczna potrafi wydać z siebie piękne i czyste dźwięki, jednak instrumenty akustyczne mają w sobie swoistą głębie, która dodaje charakteru.

Mówiąc o instrumentach akustycznych nie trzeba mieć na myśli jedynie gitary akustycznej, ponieważ równie dobrze można używać gitary klasycznej.
Instrument ten nie służy jedynie do gry klasycznej jak sugeruje to nazwa, choć w dużym stopniu gitarę tą wysławili głównie muzycy zajmujący się gitarą klasyczną, a jednym z największych propagatorów tego instrumentu był bez wątpienia Andres Segovia.

Zanim zastanowimy się nad tym czym powinniśmy się kierować wybierając gitarę klasyczną, skupmy się najpierw na tym co odróżnia ją od gitary akustycznej, ponieważ wielu początkujących gitarzystów często myli te dwa instrumenty.

Gitara klasyczna nie jest tak donośna jak akustyczna, a wpływa na to inna konstrukcja, mniejszy otwór rezonansowy i inne struny. Te w gitarze klasycznej wykonane są z nylonu, dzięki czemu ich brzmienie jest znacznie cieplejsze i bardziej delikatne. Należy pamiętać, że w gitarze klasycznej nie wolno zakładać metalowych strun, ponieważ mogą one wykrzywić gryf lub nawet go wyłamać.

Wybór gitary klasycznej

Wybierając gitarę klasyczną warto zapoznać się z rozmiarami. Jeżeli wybieramy instrument dla osoby dorosłej, lub dużego dziecka, takiego powiedzmy powyżej dziesiątego roku życia to powinniśmy wybrać pełnowymiarową gitarę, która oznaczona jest jako 4/4, jeżeli osoba która będzie grać na gitarze jest mniejsza, czyli jest to kilkuletnie dziecko, wtedy warto wybrać instrument w rozmiarze ¾ lub nawet ½.

Jeżeli szukamy pełnowymiarowej gitary klasycznej, która ma posłużyć do długiego grania, takiego bardziej na poważnie, wtedy warto zastanowić się nad wyborem gitary Yamaha CG 102 S.

Gitara ta posiada świerkową płytę wierzchnią, mahoniowe boki i mahoniowy spód, co w takim połączeniu daje dużo ciepła w brzmieniu, ale dźwięk jest czysty i bardzo selektywny. Taki instrument nadaje się nie tylko do grania muzyki klasycznej, lecz także do rockowych ballad, muzyki country czy
jazzu, w końcu wielu muzyków jazzowych używa gitary klasycznej, przykładem może być George Benson.

Podsumowując..

Gitara klasyczna nie jest co prawda tak popularna jak akustyczna, ale nie warto spisywać jej na stary. Każdy kto ceni sobie ciepłe i czyste brzmienie powinien zastanowić się nad wyborem gitary klasycznej, bo kto wie, może spełni ona wymagania lepiej niż gitar klasyczna.

Nie dajmy się też zwieźć nazwie, ponieważ gitar klasyczna nadaje się do grania wielu gatunków muzycznych, nie tylko muzyki klasycznej. Wszystko zależy od tego w jaki sposób będziemy na niej grać.