Gitara jest obecnie prawdopodobnie najchętniej wybieranym instrumentem. Wpływ na jej popularność mają czynniki takie jak brzmienie, mobilność i wygląd, ale to właśnie brzmienie jest najważniejsze.
Jeżeli zależy nam na bardzo czystym i naturalnym brzmieniu, wówczas warto zainteresować się gitarą akustyczną. Dawniej służyła ona głównie jako akompaniament dla reszty instrumentów lub wokalu, ale dziś gitara akustyczna coraz częściej używana jest jako instrument solowy.

Wybór odpowiedniej gitary akustycznej wbrew pozorom nie jest taki łatwy jak się wydaje, ponieważ jest wiele czynników wpływających na jej brzmienie.

Na wstępie powinniśmy zwrócić uwagę na gatunek drewna, a następnie na kształt gitary, ponieważ to wpływa nie tylko na jej brzmienie, lecz także na głośność.

Przykładem bardzo chętnie wybieranego instrumentu na początek jest Epiphone PRO 1. Gitara posiada świerkową płytę wierzchnią i mahoniowy spód oraz boki. Połączenie ciepłego mahoniu z klarownie brzmiącym świerkiem, skutkuje mocnym, ciepłym i czystym dźwiękiem, który zyskuje na sile dzięki zastosowaniu pudła typu dreadnought. Gitara ta została stworzona z myślą o początkujących gitarzystach, dzięki czemu jest ona wyjątkowo wygodna, a dodatkowo jej cena jest stosunkowo niska, więc nie zrujnuje budżetu początkującego muzyka.

Jeżeli szukamy gitary akustycznej do grania w stylu fingerstyle, który pozwoli nam na granie całego utworu jednocześnie, wówczas dobrym pomysłem jest wybranie instrumentu z pudłem w kształcie audytorium/orchestra, oraz z litym topem. Doskonałą gitarą spełniającą te kryteria jest Lag T80A, będący jednym z najlepszych wyborów w swoim przedziale cenowym.