Gitara jest dziś bez wątpienia najpopularniejszym instrumentem. Każdy może znaleźć gitarę dla siebie, zarówno miłośnicy rockowego grania jak i muzycy, którym zależy na jak najczystszym brzmieniu. Ta druga grupa może wybierać spośród wielu gitar, ale jeżeli zależy nam na czystym brzmieniu to warto zastanowić się nad gitarą akustyczną.

Gitara akustyczna charakteryzuje się bardzo naturalnym i czystym brzmieniem, dlatego wspaniale nadaje się do grania muzyki wymagającej jak największej czystości dźwięki, właśnie tego wielu gitarzystów używających techniki fingerstyle sięga za gitarę akustyczną, a są to między innymi Tommy Emmanuel czy Andy McKee. Gitara akustyczna zawdzięcza swoje brzmienie wielu czynnikom.

Głównym czynnikiem jest drewno, czyli jego gatunek i jakość, do tego dochodzi ożebrowanie i technologie producentów, ale pozostaje jeszcze jeden czynnik, czyli struny.

Jakie struny wybrać?

Wiemy już, że gitara akustyczna posiada bardzo naturalne brzmienie, ale na to brzmienie składają się także struny, a zestawy strun potrafią się znacznie różnić między sobą. Pierwszym aspektem na którym należy zwrócić uwagę jest grubość strun. Cieńsze struny będą brzmieć „słabiej” niż te grubsze, ale łatwiej je dociskać podczas grania, jednak w gitarze akustycznej warto założyć nieco grubszy zestaw, na przykład jedenastki lub dwunastki, a dlaczego? Gitara akustyczna to drewniane pudło, a grubsze struny lepiej wprawią drewno w drgania, co polepszy głębie brzmienia. Bardzo dobrym wyborem będą struny Struny Elixir NanoWeb 80/20 Bronze 11-52 Custom Light. Dobre struny potrafią znacznie polepszyć brzmienie gitary, a struny marki Elixir doskonale się do tego nadają.

Jeśli już mowa o marce Elixir to warto wspomnieć o oznaczeniach takich jak polyweb i nanoweb, co to oznacza?

Struny mogą posiadać specjalna powłokę lub mogą tej powłoki nie mieć wcale, a oba rodzaje takich strun niosą ze sobą plusy i minusy. Oznaczenie Polyweb oznacza, że powłoka jest spora, dzięki czemu świeżość i wytrzymałość strun jest czasem kilkukrotnie większa niż w przypadku strun niepowlekanych, jednak powłoka ta sprawia, że brzmienie strun jest nieco przytłumione co nie każdemu gitarzyście odpowiada. Powłoka nanoweb jest znacznie cieńsza i praktycznie niewyczuwalna pod palcami, więc brzmienie nie będzie tak stłumione jak w przypadku strun z oznaczeniem polyweb, ale wytrzymałość takich strun nie jest aż tak duża. Mamy także trzecią możliwość w postaci strun niepowlekanych. Ich żywotność jest najkrótsza, ale brzmienie nie jest niczym zakłócone, dlatego struny niepowlekane są najlepszym wyborem dla każdego kto ponad wszystko ceni sobie naturalne brzmienie strun.

Co zatem wybrać?

Nie ma zasady według której powinniśmy wybierać struny, ponieważ różnią się one wieloma aspektami a najważniejsze jest to by struny brzmiały dokładnie tak jak my chcemy i by leżały pod naszymi palcami nie sprawiając problemów, dlatego wybierajmy różne zestawy strun i eksperymentujmy z grubościami i powłokami, ponieważ tylko próbowanie różnych strun pozwoli nam
na odnalezienie naszego wymarzonego brzmienia.