Każdy gitarzysta chce brzmieć jak najlepiej. W tym celu wybiera odpowiednią gitarę, przetworniki, struny, wzmacniacze, efekty i wiele innych. Gitarzyści akustyczni mają pewną przewagę nad elektrycznymi, a polega ona na tym, że nie potrzebują wzmacniaczy, ponieważ zarówno gitara akustyczna jak i klasyczna są wystarczająco doniosłe by było można grać na nich bez nagłośnienia. Są
jednak gitarzyści akustyczni, którzy potrzebują dodatkowego nagłośnienia, zwłaszcza jeżeli grają koncert. Wzmacniacz przydaje się także jeżeli chcemy użyć efektów gitarowych, jednak jakiego wzmacniacza szukać?

Na wstępie trzeba pamiętać, że potrzebujemy gitary elektro – akustycznej, lub akustycznej z dokupionym do niej specjalnym przetwornikiem. Taką gitarę można nagłośnić za pomocą każdego wzmacniacza, jednak jeśli zależy nam na głębokim, akustycznym brzmieniu, powinniśmy zaopatrzyć się we wzmacniacz akustyczny, ponieważ tylko on pozwoli na wydobycie z instrumentu tego co najlepsze.

Wybieramy wzmacniacz

Jest wiele wzmacniaczy akustycznych, choć nie tak dużo jak tych dedykowanych dla gitary elektrycznej, na szczęście mimo to jest w czym wybierać. Zanim kupimy odpowiednie nagłośnienie powinniśmy się zastanowić do czego jest nam ono potrzebne. Jeżeli gramy głównie w domu i od czasu do czasu dajemy mały występ w gronie znajomych lub po prostu chcemy mieć możliwość używania efektów, wtedy wystarczy nam niewielki wzmacniacz Fender Acoustasonic 15.

Combo posiada moc 15W, sześciocalowy głośnik, dwa kanały – jeden dla gitary i drugi dla mikrofonu, dzięki czemu możemy nagłośnić jednocześnie nie tylko gitarę lecz także i wokal, dodatkowo model ten posiada wbudowany efekt chorus dla kanału instrumentalnego. Fender Acoustasonic 15 jest niewielki, nie należy się spodziewać od niego, że za jego pomocą nagłośnimy dokładnie dużą salę, ale
do osobistego żytku i niewielkich występów nada się doskonale, tym bardziej, że jest on stosunkowo niedrogi i posiada dobrą jakość dźwięku.

Jeżeli potrzebujemy czegoś większego, na przykład w celu grania większych koncertów, powinniśmy wybrać taki sprzęt, który będzie miał wystarczającą moc i większy głośnik. Wspomniany wcześniej wzmacniacz ma swojego starszego brata w postaci modelu Fender Acoustasonic 150. Wzmacniacz ten posiada moc 150W, dwa głośniki ośmiocalowe, wbudowaną pętlę stereo oraz wbudowany procesor efektów. Model ten posiada bardzo głębokie i naturalne brzmienie, co jest najbardziej
pożądaną cechą wśród wzmacniaczy akustycznych, a jego moc i głośniki pozwolą na doniosłe i wyraźne nagłośnienie.

Podsumowanie

Gitarę akustyczną można nagłośnić za pomocą każdego wzmacniacza, jednak dopiero wzmacniacz akustyczny pozwoli na wydobycie z instrumentu jest prawdziwego brzmienia. Do wyboru mamy nie tylko modele marki Fender, lecz także wzmacniacze firm takich jak Fishman czy AER, które są wybierane przez wielu wspaniałych gitarzystów takich jak między innymi Tommy Emmanuel.