Gitara akustyczna posiada bardzo charakterystyczne brzmienie, które odznacza się szczególną czystością i głębią. Instrument ten jest wykorzystywany przez szerokie grono gitarzystów, którym zależy na jak najczystszym brzmieniu i nie chodzi tu tylko o grę akordową lecz także grę solową. Gitara akustyczna to wspaniały instrument i cieszy fakt, że w ostatnim czasie pozycja akustyka jest coraz mocniejsza. Wiemy już, że brzmienie tego instrumentu jest wyjątkowe, ale co tak naprawdę na nie wpływa? Czynników jest wiele, a są to między innymi konstrukcja gitary, struny, sposób gry, ale w wielkim stopniu brzmienie zależy od użytego w instrumencie drewna.

Różnice brzmieniowe

Drewno jako ogół posiada ogromne możliwości akustyczne, jednak każdy gatunek drewna ma inną gęstość, inną wagę i inne właściwości, dlatego niektóre gitary są wykonane w całości z jednego gatunku drewna, jest to zazwyczaj mahoń, a niektóre wykonane sa z różnych gatunków, co daje czasem imponujący efekt.
Zacznijmy od wcześniej wspomnianego mahoniu. Drewno to jest bardzo często wykorzystywane w produkcji instrumentów akustycznych i charakteryzuje się ciepłym i głębokim brzmieniem z przewagą tonów średnich. Przykładem gitary w całości wykonanej z mahoniu jest Lag T77 lub (http://muzyczny.pl/148623_Lag-GLAT77DCE-gitara-elektroakustyczna-Tramontane.html).

Mahoń często bywa łączony ze świerkiem w kombinacji mahoniowego spodu i boków gitary oraz świerkowego topu. To bardzo dobre połączenie, ponieważ świerk jest jasny, czysty i bardzo śpiewny, co w połączeniu z ciepłym mahoniem gwarantuje bogactwo tonów, na którym zależy wielu gitarzystom, zarówno profesjonalnym jak i początkującym.
Klon używany jest często w produkcji gryfów gitary, jednak jego jasne brzmienie z przewagą wysokich tonów również sprawia, że drewno to chętnie wykorzystuje się w produkcji gitar, zwłaszcza jeśli chodzi o płytę wierzchnią.
Przeglądając oferty wielu producentów, często widzimy napis „palisandrowa podstrunnica”. Czy palisander jest wykorzystywany tylko do produkcji podstrunnic? Najczęściej, ale nie zawsze. Palisander jest bardzo ciepłym drewnem, które posiada zrównoważony środek i mocny bas, dlatego gitara wykonana z użyciem palisandru zabrzmi mocno i świetnie sprawdzi się jako instrument akompaniujący

Podsumowanie

Drewno ma bardzo duży wpływ na brzmienie gitary a łączenie różnych gatunków daje niemal nieograniczone możliwości brzmieniowe. Jest wiele gatunków drewna, których używa się do produkcji gitar, a niektóre gatunki są rzadkie i egzotyczne, na przykład drewno koa. Należy poruszyć jeszcze kwestię sklejki i litego drewna. Tańsze gitary są wykonywane ze sklejki, która jest po prostu tańsza. Jeżeli zależy nam na bardziej profesjonalnym brzmieniu, wtedy powinniśmy szukać gitar wykonanych z litego drewna.